Pomáháme potřebným

Chceme pomáhat potřebným 2024

Jsme moc rádi, že popularita interního charitativního projektu Chceme pomáhat potřebným stále stoupá a že se v letošním ročníku zapojilo hned 11 zaměstnanců, kteří představili své projekty mezi ostatní kolegy. Právě díky nim se bude letos rozdělovat mezi organizace i jednotlivce krásných 266 000 Kč.


Projekty

Ekocentrum Huslík – projekt Honzy Keclíka

V bývalé hájovně na Huslíku v Polabí rozvíjí skupina lidí z Ekocentra Huslík, nejen u dětí z MŠ a ZŠ, vztah k přírodě a chování odpovědné k životnímu prostředí. V nejbližším okolí se nachází louky, lužní les, tůně, pole, sady starých odrůd ovocných stromů, přírodní zahrada a řeky Cidlina a Labe. Motem ekocentra je: „Žijme s přírodou, pečujme o přírodu“. Finanční příspěvek ve výši 16 500 Kč bude využit na záchranu živočichů a na péči o vzácné lokality.

Ekocentrum Huslík – projekt Honzy Keclíka

ZŠ Bystřice pod Hostýnem, Pod Dubíčkem – projekt Ondry Žídka

V základní škole Pod Dubíčkem poskytují péči dětem, které potřebují speciální výchovu a vzdělání. Nápomocná je jim canisterapie, která dětem zlepšuje jejich psychické zdraví. Ne všechny rodiny si však mohou tuto terapii dovolit, protože péče o dítě s hendikepem je sama o sobě velmi finančně náročná. Příspěvek poputuje právě do těchto rodin, aby si canisterapii užily i děti, které si ji většinou dopřát nemohou, a přitom ji často potřebují nejvíce.

ZŠ Bystřice pod Hostýnem, Pod Dubíčkem – projekt Ondry Žídka

Společně k úsměvu – projekt Filipa Nováčka

Společně k úsměvu je pacientská organizace mladých lidí, kteří se rozhodli svými vlastními příběhy a zkušenostmi s onkologickým onemocněním pomáhat ostatním onkologickým pacientům. Šíří osvětu o léčbě rakoviny, snaží se pomáhat prostřednictvím workshopů, besed, seminářů, webových stránek či sociálních sítí. Jedním ze tří zakladatelů organizace je i náš kolega Filip Nováček. O to víc nás těší, že můžeme přispět částkou 58 500 Kč, kterou organizace využije na existenční chod a na edukační materiály pro zaměstnance.

Společně k úsměvu – projekt Filipa Nováčka

Dům pro Julii – projekt Jirky Prokeše

Nezisková organizace, která pomáhá rodinám, o jejichž vážně nemocné děti musí být postaráno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V České republice zatím není místo zaměřené primárně na dětskou paliativní péči, které by nabízelo komplexní zdravotní a sociální služby na jednom místě. Ve spolupráci s městem Brnem nyní organizace staví dětský hospic Dům pro Julii, který nabídne široké spektrum služeb dětské paliativní péče. Finanční dar ve výši 18 500 Kč putuje na účely s tím spojené.

Dům pro Julii – projekt Jirky Prokeše

Kubík Kučera – projekt Heleny Čadové

Velký bojovník Kubík měl komplikovaný start do života. Díky svým rodičům však zvládá překonávat ty největší překážky. I přes svoji diagnózu, atrofie mozku následné DMO celého těla (omezený pohyb, logické myšlení a sociální vnímání), každý den cvičí, jezdí na terapie, logopedii, ergonomii a jiné podpůrné terapie. Mimo to navštěvuje 2x ročně lázně, kde poctivě cvičí. Díky tomu se naučil chodit za ruku, učí se sám jíst a pít, či se s pomocí rodičů oblékat. Tyto pobyty jsou finančně náročné, proto rodině Kubíka posíláme 29 000 Kč.

Kubík Kučera – projekt Heleny Čadové

Dominik Moravec – projekt Michala Jurče

Dominik se narodil jako zdravý chlapec co rád sportuje, miluje počítačové hry a je velmi společenský. Osud mu ale připravil velmi těžkou zkoušku. V jeho 12 letech se mu změnil celý život během dvou hodin, kdy po mrtvici míchy skončil ochrnutý od ramen až dolů. Nyní je upoután na invalidní vozík, nohy mu neslouží a ruce dokáže pouze zvednout. Je závislý na celodenní péči rodičů. Finanční podporu využívá na úhradu pravidelných neurorehabilitací v Ostravě, kam 3x týdně s maminkou jezdí. Jsme rádi, že jsme mohli Dominikovi předat částku ve výši 16 500 Kč.

Dominik Moravec – projekt Michala Jurče

Svět autismu – projekt Michala Sodomky

Svět autismu je centrum služeb pro děti a další osoby se specifickými potřebami. Každý den zde pomáhají dětem nejen s poruchou autistického spektra. Rozvíjejí je v určitých oblastech, aby pro ně a jejich rodiče byl život co nejnormálnější. Poskytují pomoc i rodičům v podobě dopoledního hlídání dětí, terapii jógou a jiné terapie, které jsou pro rodiny s těmito dětmi běžně finančně velmi náročné. Sami zakladatelé to dobře vědí, protože mají doma dceru, která se s tímto onemocněním potýká. Centrum se snaží o to, aby terapie byly dostupné pro každého. Proto věříme, že dar ve výši 32 500 Kč putuje tou správnou cestou.

Svět autismu – projekt Michala Sodomky

Barunka Čadová – projekt Martiny Vopršalové

Barunka se narodila jako na první pohled zdravé miminko. Screening z patičky však odhalil vzácné genetické onemocnění zvané cystická fibróza, která zasahuje dýchací a trávicí ústrojí. V tu chvíli se rodičům Barunky změnil svět na nemocniční prostředí, kde se učili, jak o dítě s tímto onemocněním pečovat. Díky perfektní péči rodičů se má Barunka k světu a užívá si krásné dětství. Léky, potřebné vitaminy a rehabilitační pomůcky ovšem něco stojí. Věříme, že naše pomoc ve výši 31 500 Kč Barunce a její rodině pomůže.

Barunka Čadová – projekt Martiny Vopršalové

Dej Pac! – projekt Ondry Brancuzského

Původně malý rodinný azyl založila paní Iva Raisová v roce 2009 za účelem záchrany pejsků před utracením. Od podzimu roku 2016 zajišťuje nepřetržitý odchyt a azyl pro Pelhřimov včetně jeho místních částí a většinu obcí v okrese. Od té doby má azyl také jednoho stálého zaměstnance, ohromný podíl práce však stále zajišťují dobrovolnicky. V současnosti je kapacita azylu 30 až 40 pejsků. Příspěvek bude použit především na veterinární péči, nákup krmiva a vybavení.

Dej Pac! – projekt Ondry Brancuzského

K-9 Rescue – projekt Dáši Dubové

Když si naše kolegyně Dáša pořídila svého prvního psa, Australského ovčáka BlueBerry, v životě by jí nenapadlo, jakým směrem jí zavede. Stala se součástí záchranářského týmu K-9 Rescue, který se zabývá hledáním pohřešovaných osob s pomocí speciálně cvičených psů. Aby mohli záchranáři a jejich psí parťáci na 100 % dělat svoji práci, potřebují k tomu určité vybavení, které je poměrně nákladné. Jsme moc rádi, že můžeme přispět částkou 17 000 Kč a pomůžeme tak dobré věci.

K-9 Rescue – projekt Dáši Dubové

Vítek Banar – projekt Michala Jurče

Zdravotní sestřičce Vendule se změnil život, když se dozvěděla diagnózu svého 7letého syna Vítka. Vítek byl až do své první třídy zdravé dítě, potom se objevily potíže s rovnováhou, únava, zvracení a bolest hlavy. Po sérii vyšetření lékaři přišli se smutnou zprávou, Vítek má velký nádor na mozku. Následovaly dvě těžké operace a mnoho týdnů strávených v nemocnici a léčebně. V současné době ho čeká půlroční cyklus chemoterapií. Jeho maminka s ním je 24 hodin denně. Pro jejich rodinu to znamená odloučení od partnera a staršího syna, dále i nemožnost chodit do zaměstnání. To se promítá do rodinného rozpočtu. Doufáme, že finanční dar jim v této těžké životní situaci alespoň trochu pomůže.

Vítek Banar – projekt Michala Jurče